Informacje
Eukaliptus
"There’s nothing quite like the scent of a eucalyptus forest after an extended dry spell is broken by rain – everything smells so clean and fresh!" - M. Bloch
"Nie ma to jak zapach lasu eukaliptusowego po długiej suszy zakończonej deszczem - wszystko pachnie tak czysto i świeżo."
"Nie ma to jak zapach lasu eukaliptusowego po długiej suszy zakończonej deszczem - wszystko pachnie tak czysto i świeżo."
Dla Australijczyków to "chleb powszedni". Dla nas, Europejczyków brzmi egzotycznie. Nie czujemy tego ... Może czas spróbować? :-)

Eukaliptus (Eucalyptus) to aż ponad 600 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Pochodzą one głównie z Australii i Nowej Gwinei, ale doskonale zadomowiły się też na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Eukaliptusy kojarzą nam się przede wszystkim z uroczymi "misiami" koala, dla których liście tego drzewa są podstawowym pożywieniem. W wielu krajach eukaliptus ma duże znaczenie gospodarcze, dlatego też prowadzi się nawet jego plantacje.


Charakterystyka wyglądu
Mimo, iż eukaliptusy to rośliny osiągające zwykle dość pokaźne rozmiary (w zależności od gatunku 80-100 m wysokości), możemy pokusić się o ich uprawę w doniczkach, gdyż bardzo dobrze znoszą cięcie, więc łatwo można nadać im odpowiednią wysokość np. 1-2 m. Pierwsze cięcie określa wysokość rośliny, następne są już raczej zabiegami kształtującymi pokrój. Poza tym rosnąc w pojemniku i nie mając tak dużej ilości podłoża co w gruncie, rośliny samoistnie nieco karleją. Zwykle posiadają długie, matowe, skórzaste liście o lancetowatym kształcie. Dzięki zawartości silnych olejków eterycznych, wydzielają one dość charakterystyczny zapach, szczególnie ostry i wyrazisty po roztarciu kawałka liścia. Kora tych roślin również jest interesująca, gdyż ma kolor szaro-białawy. U starszych egzemplarzy jest spękana i naturalnie łuszcząca się. W naturze rośliny te bardzo ciekawie kwitną, niestety, w warunkach domowych raczej się kwiatów nie doczekamy.


Podstawowe gatunki
Eucalyptus polybractea - "Blue Mallee"– niewysokie drzewo (5-10 m) o niebieskozielonych, wąskich liściach, rosnące tylko w Australii. Gatunek uprawiany głównie do produkcji najwyższej jakości olejku, cenionego z powodu niezwykle wysokiej zawartości eukaliptolu (do 95%).
Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) – gatunek najpopularniejszy dla medycyny i to głównie z niego wytwarza się dostępny na rynku olejek eukaliptusowy. W naturze dorasta do ok. 60-70 m. wys., ale w pojemnikach przy pomocy cięcia można go utrzymać na wysokość ok. 1,5-2 m. Posiada dość charakterystycznie powykręcane liście, silnie kierujące się w stronę światła, dlatego oczekuje bardzo widnego stanowiska.
Eukaliptus popielaty (Eucalyptus cinerea) – W naturze jest niższym drzewem od eukaliptusa gałkowego, gdyż dorasta do ok. 15-20 m. wysokości. Posiada bardzo oryginalne liście, szaroniebieskie, w kształcie niemal okrągłym, rosnące na pędach naprzeciwlegle parami.
Eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora) – drzewo dorastające w naturze do ok. 30-40 m, o bardzo charakterystycznym, cytrynowym zapachu liści. Z tego względu ma zastosowanie nie tylko w farmaceutyce, ale również kosmetyce. Intensywny zapach, cytrynowy, wydzielany przez roślinę, ma właściwości odstraszające owady.
Eukaliptus górski (Eucalyptus gunnii) – to jeden z ciekawszych eukaliptusów. W naturze dorasta do ok. 30 m wysokości i jest jednym z gatunków najodporniejszych na niskie temperatury (znosi spadki nawet do -20°C). Ma też dużą zmienność ulistnienia, młode liście są bowiem owalne i niebieskoszare, starsze podłużne i zielone. Często przycinany, tworzy więcej pędów z bardzo atrakcyjnymi, młodymi liśćmi. Nie posiada też tak charakterystycznego, mocnego aromatu eukaliptusowego, a jego pędy wytwarzają słodki sok, podobny nieco do syropu klonowego.
Znaczenie gospodarcze i właściwości lecznicze
Dzięki gęstej sieci korzeni i silnej transpiracji, doskonale nadają się do osuszania bagien i terenów podmokłych. Ma to szczególne znaczenie w rejonach zagrożonych występowaniem malarii, roznoszonej przez komary bytujące w miejscach podmokłych.
W gospodarce krajów uprawiających eukaliptusy, niebagatelne znaczenie ma pozyskiwane z roślin drewno. Jest bardzo wartościowym i cenionym materiałem budowlanym oraz meblarskim, gdyż ma dużą odporność na zagniwanie i jest bardzo twarde.
Z liści niektórych gatunków, wytwarzany jest również olejek eukaliptusowy, chętnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, gdyż ma szereg właściwości leczniczych. Jest antyseptykiem wspomagającym leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębień, ułatwia oddychanie przy chorobie astmatycznej, natomiast zewnętrznie jest stosowany do płukania gardła, leczenia infekcji bakteryjnych skóry, działa też łagodząco i rozgrzewająco na bóle stawów i mięśni.
W gospodarstwie domowym olejek eukaliptusowy i oparte na nim produkty są cenionym środkiem czyszczącym, odkażającym i aromatyzującym.
Oferowany przez nas 100% olejek eukaliptusowy jest produktem najwyższej jakości, destylowanym z najcenniejszego gatunku eukaliptusa Blue Mallee (Eucalyptus polybractea), który jest o 50% mocniejszy od popularnego na rynku olejku, uzyskiwanego z drzew gatunku Eucalyptus globulus.